Tribünlerde fanların yerlerini robotlar alıyor

Robot seyirciler takım fanlarının yerini alıyor
Robot seyirciler takım fanlarının yerini alıyor

Güney Koreli Hanwah Eagles beyzbol takımı, stadyuma gelemeyen fanlarının yerine “tribünden tezahürat yapmak için tasarlanmış” dünyanın ilk robotlarını (fanbot) üç sıra halinde tribünlerine yerleştirdi. Bu çıkış ile beraber Hanwah Eagles takımı, kendi maçlarında atmosferin geliştirilmesiyle oluşacak ilave cesaretlendirmenin takıma daha büyük başarılar için ilham vereceğini umuyor. Çünkü takım son beş sezonun dördünü lig sonuncusu olarak tamamlamış, aksi halde maçlarda tribünlerin boş kalması işten bile değilmiş.

Günümüz teknolojik ortamında stadyuma gelemeyen seyircilerin oyunu internetten veya cep telefonlarından izleme imkânları mevcut. Karşılaşmanın önemli anlarında fanbotlar taraftarlar adına tezahürat yapabiliyorlar. Böylece taraftarlar ve fanbotlar zaferlerini birlikte kutlayabiliyorlar.

Fanbotlara birer takım forması giydirilmiş ve her birinde yüz yerine oyunu izleyen taraftarın resmini gösterme olanağı sunan birer LED ekran var. Fanbotlar takımın fanları tarafından bilgisayar veya telefon aracılığıyla gönderilen mesajları ekranlarında gösterebiliyor, hatta iletilen mesajların LED panellerde kaydırılarak gösterilmesi için uyum içerisinde çalışabiliyorlar. Takım destekçilerinin yazacakları mesajları kişiselleştirmek adına özelleştirilmiş profiller kurmaları da mümkün. Oyunlar sırasında robot seyirciler aracılığıyla şimdiye kadar yaklaşık 90 bin mesaj gönderilmiş durumda. Üstelik fanbotlar tıpkı gerçek insanların yaptığı gibi yavaş dalga hareketi için programlanabiliyor.

Twitter’in son dünya kupasında bizlere gösterdiği gibi, fanlar sosyal medya üzerinde yer almak ve çevrimiçi olarak coşkularını paylaşmak istiyorlar. Fanbotlar bu konuda yeni bir dönemi başlatmış durumda. Önümüzdeki süreçte bu konuda akla gelmeyen daha çok yenilikler görüleceğe benziyor.

Video URL: https://www.youtube.com/watch?v=BBiRLYu8Wjo

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir