Kapılar akıllanıyor

Akıllı KapıGünümüzde hayat, eskiye nazaran giderek artan bir oranda daha da hızlı yaşanıyor. Bunun bir neticesi olarak gün geçmiyor ki hayatımıza yeni ürünler veya var olan ürünlerimize yeni özellikler katılmasın. Bazen hız bizler için bir ihtiyaçken, bazen güvenlik, bazen teknolojik imkânlar, bazen ise tasarım birer ihtiyaç olabiliyor.

Akıllı evlere yönelik her gün yeni ürünler ve uygulamalar piyasaya çıkıyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşam tarzlarına göre evlerde farklı ihtiyaçlara için farklı giriş kapıları kullanılıyor.

Akıllı kapı zili: Doorbot

Doorbot kapı zili, kamera ve diyafon karışımı bir ürün. Toplam 230 gram ağırlığında, sağlam bir gövde ve gümüş rengi bir kaplamaya sahip. Doorbot’u mevcut zil kablosuna bağlayarak kullanabileceğiniz gibi herhangi bir yere monte edip yılda bir kere USB bağlantısı aracılığıyla şarj etmeniz de mümkün.

DoorbotDoorbot’u evin Wi-Fi ağına veya 3G/4G cep telefonu şebekesine bağlamak ve kullanım için Android veya iOS uygulamasını indirmek yeterli. Uygulama iOS 6.1 ve Android 2.3 üstü cihazlarda çalışıyor. Doorbot’un mobil uygulaması ile evde veya uzakta olduğunuz fark etmeden kapı ziline kimin bastığını görebiliyor, canlı olarak video görüntüsünü izleyebiliyor veya çift yönlü sesli görüşme yapabiliyorsunuz.

Fakat Doorbot’ta karşılıklı görüntü aktarımı imkânı sunmaması, size gelen görüntünün kalitesinin düşük olması ve sesli iletişim için diyafonlarda olduğu gibi konuşmak için butona basılmak zorunda kalınması gibi bazı problemler var. Her şeye rağmen ürün piyasada ve Amazon.com’da  199 dolar gibi bir fiyata satılıyor.

Yeni bir alternatif: SmartBell

Japon teknoloji devi Sharp, karşılıklı konuşma imkânı sağlayan akıllı bir kapı zili üretmeyi planlıyor. Sharp’ın bunun için açtığı yarışmayı kazanan İngiliz öğrenci Daniel McGrane’in SmartBell isimli zili, Doorbot’tan farklı olarak bir ekrana ve bir video kameraya sahip.

Siz evde yokken birisi zilinizi çaldığında, önceden kaydedilmiş bir video aracılığıyla SmartBell’in ziyaretçiyi karşılayarak bir mesaj vermesini veya teslimat ile ilgili bir talimat vermesini sağlayabiliyorsunuz. Kapı ziliniz çaldığında sizin binlerce kilometre uzakta veya üst kattaki banyoda olmanızın bir önemi olmadan, SmartBell sizin akıllı telefon veya tabletinize bağlantı kurabiliyor ve zili çalan kişi ile karşılıklı görüntülü bir sohbet başlatabiliyorsunuz.

Henüz piyasaya çıkmamış olan bu basit kapı zili, Doorbot’tan daha çok özelliğe sahip. SmartBell, günlük hayatta kablosuz iletişimle veya cep telefonu şebekesi üzerinden internete, cep telefonumuza veya bunların her birine bağlantı kuran nesnelerin interneti olarak da adlandırılan yeni yapının bir üyesi olarak hayatımızın bir parçası olacağa benziyor.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir