Volvo’dan bulut tabanlı kaza önleme sistemi

Güvenliğe verdiği önem ile akıllarda yer eden Volvo, son yıllarda yaptığı yenlikçi çalışmalarda en son teknolojileri ustalıkla işin içine katmayı başarıyor. Bu konuda daha önce bir yazı paylaşmıştım: Volvo’dan bisikletli trafik kazalarını önleyecek yenilikçi kask.

Volvo’nun güvenlik vizyonu, 2020 yılında yeni satın alınmış hiçbir Volvo aracında hiç kimsenin ölmemesi veya ciddi yaralanmaması yönünde. Bunu sağlama yönünde atılan adımlarla yakın bir gelecekte Volvo araçlar, sürücülerinden önce buzlu yol koşullarının farkına varacaklar.

Sistem nasıl işliyor?

Bir süre önce Volvo, İsveç Ulaştırma İdaresi ve Norveç Kamu Yolları İdaresi ile birlikte, arabaların yol durumu bilgisi paylaşımı konusunda bir proje üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Buzdan kaynaklı kazaları önlemeye yönelik olan bu proje, yol güvenliğini artırmak ve aynı zamanda kış yol bakımı için kaynakların etkin şekilde kullanımını sağlamak üzere tasarlanmış.

kaza önleme sistemi
Bulut tabanlı sistemle tehlikeli sürüş koşulları hakkında sürücüler nasıl uyarılıyor

Trafik akışını geliştirmek ve tıkanıklıkları önlemeye odaklanmış diğer arabadan arabaya bilgi paylaşımı sistemlerinden farklı olarak Volvo’nun bu projesi, bulut tabanlı bir ağ üzerinden yol sürtünmesiyle ilgili yol durumu (örneğin buzlu bölgeler) bilgisine dayanıyor. Bunu, bulunduğunuz bölgeye odaklanan ve yalnızca size yardımı hedeflemiş olan bir seri kısa yol durumu raporu olarak da düşünebilirsiniz. Kaygan yol uyarısı bilgisi yol boyunca mevcut ölçüm istasyonlarının bir tamamlayıcısı olarak yol yöneticilerine buzlu bölgeler hakkında bilgi gönderiyor.

Sistemin gerçek kış trafiği koşullarında nasıl çalışacağını daha kapsamlı bir şekilde göstermek için Volvo, 50 araçlık test amaçlı filosunu Göteborg ve Oslo şehirlerini kapsayacak şekilde 1.000 araca kadar büyüttü. Bu testlerin devamında firma, teknolojiyi birkaç yıl içerisinde müşterilerinin kullanımına sunmayı düşünüyor. Proje lideri Erik Israelsson, yol hakkında ne kadar çok bilgi paylaşılırsa, yoldan kaynaklı o kadar az sürprizle karşılaşılacak diyor ve daha güvenli trafik, daha rahat bir sürüş ve geliştirilmiş trafik akışı da dâhil olmak üzere, bu alanda önemli bir potansiyel olduğunu ekliyor.

Tehlikeli ışık ve kaygan yol uyarıları Volvo’nun bulutunda güvenlikle ilgili ilk özelliklerden. Elbette ki Volvo’nun buzlu yol bilgisi gönderimi yapmaktan daha büyük planları var. Cep telefonu şebekesi üzerinden yüksek seviyede iletişim genişlemesi, müşterilerine tamamen bağlı sürüş deneyimi sunmak isteyen Volvo’nun amacının bir parçası.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir