Giyilebilir kontrollerle sanal gerçeklik ayaklarınıza geliyor

sanal gerçeklik

Bilgisayarlar tarafından simüle edilen ortamlar olarak tanımlayabileceğimiz sanal gerçeklik ve giyilebilir cihazlar son yıllarda oldukça popüler oldular. Bu alanda ortaya çıkan son ürünlerden birisi olan Stompz, oyun oynamayı daha sürükleyici bir hale getirme ve sporu daha eğlenceli yapma iddiasıyla yola çıkmış kablosuz, giyilebilir bir sanal gerçeklik kontrol aygıtı.

Aygıt, insanların ayakkabılarına veya ayaklarına kayış ile bağlanan kontrol birimleri ile oyun cihazlarına kablosuz olarak bağlanarak, oyuncunun kendi ayak hareketleri ile oyun içerisindeki hareketlerini kontrol etmesini sağlayan yeni nesil bir giyilebilir cihaz. Stompz ile sanal gerçeklik oyunlarında elinizde bir kumanda cihazı olmadan hareket etme olanağı sağlıyor.

Stompz kullanıcısının hareketlerini yakalamak için en gelişmiş IMU sensörleri ve 9 eksenli optimize edilmiş hareket izleyicileri kullanarak; yürüme, koşma, zıplama, dönme, geri gitme ve çömelme gibi bir takım hareketleri oyundaki karakterin hareketlerine çeviriyor. Böylece kullanıcılara güvenli ve heyecan verici şekilde sanal ortamları keşfetme ve bunu düşük eforlar harcayarak gerçekleştirme olanağı sağlıyor. Böylece hem oyun oynamış hem de egzersiz yapmış oluyorsunuz.

Cihaz USB girişi olanağı sağlayan, kafaya takarak kullanılan; Wired, Razer, Oculus, Durovis Drive, Google Cardboard gibi tüm sanal gerçeklik gözlükleri (HMD – helmet mounted display) ile uyumlu durumda. 10 metre menzilli kablosuz bağlantı olanağı sağlayan cihazın, 8 saat sürekli kullanıma imkan veren 110 mah 3.7 Voltluk şarj edilebilir pili mevcut.

Stompz herhangi bir uzmanlık gerektirmeden kullanılabilen kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde, oyun içerisindeki kontroller için ek hareketler programlama olanağı da sunuyor. Ayrıca birden çok Stompz setini aynı oda içerisinde oynanan multi player oyunlarda veya internet üzerinden dünyadaki diğer Stompz kullanıcıları ile bağlanarak birlikte kullanmak mümkün.

Cihaz şu anda kitlesel fonlama aşamasında. 99 dolar karşılığı toplanan ön siparişler kapanmış durumda ve bunlara ait ilk teslimatların Kasım 2015’te yapılması bekleniyor. Ben de almak isterim diyenlerin bir sonraki destek seviyenin bedeli olan 115 doları gözden çıkarmaları gerekecek.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkında yorum “Giyilebilir kontrollerle sanal gerçeklik ayaklarınıza geliyor”