Uçak teknolojisindeki ekran şimdi arabalarımızda

Navdy5Araba kullanırken cep telefonu kullanmak, gelen çağrıya cevap vermek zorunda olmak gibi sebeplerle tüm dikkatin yola verilmesi mümkün olmuyor ve bu durum bazen kazalara neden oluyor. Navdy, sürücülere ihtiyaç duydukları bilgiyi ihtiyaç duydukları zaman vermek ve onların dikkatlerinin dağılmasını en aza indirmek için tasarlanmış görev odaklı olarak tasarlanmış bir cihaz.

San Francisco merkezli bir girişimin ürünü olan ve 130 (w) x140 (d) x 95 (h) mm ebatlara sahip Navdy’nin 5,1 inç (13 santimetre) şeffaf göz hizası yardımcı ekran (HUD: head-up display), bilgileri sahibi olduğunuz aracınızın içerisinde sanki sizin 6 feet (183 santimetre) önünüzdeymiş gibi yüksek kalitede yansıtıyor.

Navdy ile artık düğmeler, dokunmatik ekranlar gibi kontrollere erişmek için sürücünün başını aşağıya doğru eğerek telefonunun ekranına bakmasına gerek kalmıyor. Sahip olduğu kızıl ötesi kamera aracılığıyla Navdy, doğal el ve kol hareketleri ile temassız bir şekilde kullanılabiliyor. Örneğin gelen bir çağrıyı sürücü elini sola doğru kaydırarak cevaplayabiliyor, zamansız bir uyarıyı elini sağa doğru kaydırarak kolayca reddedebiliyor.

Detay özelliler

İvmeölçer, e-pusula, ortam ışığı sensörü gibi özelliklere de sahip olan Navdy, iPhone veya Android telefonlara nazaran 40 kat fazla parlaklığıyla güneş altındaki sürüşlerde bile gayet iyi bir görüntü sağlıyor. Navdy’nin ses tanıma özelliği sayesinde Google Now veya Siri’de olduğu gibi sesli komutlar vererek yazı yazmak, tweet atmak veya telefon araması yapmak mümkün. Navdy’nin WiFi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.0/LE bağlantılarının yanı sıra Bluetooth veya 3.5mm minijack aracılığıyla ses çıkışı ve mini USB bağlantısı var.

Navdy hem iPhone hem de Android telefonlarla kullanılabiliyor ve sürücü telefonundaki diğer uygulamalara kolaylıkla erişebiliyor. Telefon ekranında gözüken herhangi bir uyarı (metin, sosyal medya, vs) Navdy’de gösterilebiliyor, yüksek sesle okunabiliyor veya bu özellikler tamamen devre dışı bırakılabiliyor. Kullanıcıya ise sadece neyin gözükmesini istediğine karar vermesi kalıyor. Aynı zamanda Navdy’de gençlerin güvenliği için ebeveyn kontrolleri de yer alıyor.

Navdy opsiyonel 12 volt güç adaptörü ile aracın bilgisayarına bağlanarak; aracın performansı, yakıt ekonomisi, lastik basıncı, motor devri veya araç yazılımının sunduğu tüm diğer veriler de yansıtılabiliyor. Navdy Google Maps ile uyumlu çalışıyor ve diğer navigasyonlar ile de yakında çalışacağı söyleniyor. Normalde cep telefona bir arama geldiğinde navigasyon görünmez olur ve ekranda çağrı bilgileri gösterilir. Navdy’de ise ikisini de aynı ekranda görmek mümkün. Navy aynı zamanda herhangi bir müzik uygulamasıyla da çalışıyor.

Savaş uçaklarında görmeye alışık olduğumuz teknoloji Navdy ile günlük hayatımıza giriş yapıyor. Teknolojinin yakın zamanda popüler olacağını ve önümüzdeki dönemde belki de araç donanımında bir standart olarak sunulacağını söylemek mümkün. Merak edenler için şu anda 299 dolara ön siparişi alınan ürünün 2015 yılının başlarında piyasaya çıkması bekleniyor. 10 dolarlık gönderim ücretiyle ABD dışına da ürün gönderiliyor. Ancak şu an sadece İngilizce olarak kullanmak mümkün.

Ürün videosu: http://youtu.be/pKL4PJICS40

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir