Parkinson hastalarının hayatlarını kolaylaştıran teknolojiler

Parkinson, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden, tıpkı kemik erimesinde olduğu gibi, sinsi ve yavaş ilerleyen bir hastalık olarak tanımlanıyor ve yaklaşık olarak toplumun binde 2’sinde görülüyor. Modern tıbbın tedavi üretmeye çalıştığı hastalığın temel belirtileri; titreme, vücudun öne doğru eğilmesi, konuşma bozukluğu, hastanın hareketlerin yavaşlaması ve yürürken kollarını sallamaması şeklinde gerçekleşiyor.

Yazı yazma konusuna bir çözüm

Hareketlerin yavaşlaması ve ellerdeki titreme sonucu Parkinson hastaları, günlük aktivitelerini gerçekleştirirken çeşitli problemler yaşıyorlar. Örneğin yazı yazarken yazıya büyük boyutta harflerle başlayıp gittikçe harfleri küçülterek devam ediyorlar ve yazının okunması gittikçe güçleşiyor. Birçok durumda okunaklı başlayan yazı giderek kargaşık burgaşık bir hâl alıyor.

ARC1

Bu konuya bir çözüm getirmeye çalışan İngiliz tasarım grubu Dopa Solutions’ta çalışan tasarımcı Lucy Jung’ın başını çektiği bir ekip, Parkinson hastaları için ARC ismini verdikleri özel bir kalem tasarladı. 14 kişi ile yapılan denemelerde, kalemin içerisinde kullanılan yüksek frekanslı titreşim motorları sayesinde, kalemin kâğıdın üzerinde daha az bir eforla hareket ettirilmesi, %86 oranında daha okunaklı ve daha büyük yazı yazmak mümkün oldu. Halen test aşamasında olan ve geliştirime çalışmaları için sponsor aranan ürünün videosunu aşağıda izlemek mümkün.

https://vimeo.com/118493658

Yemek yeme konusuna bir çözüm

Parkinson hastalarının ellerindeki titremeden dolayı sadece yazıları etkilenmiyor elbette. Çok daha temel ihtiyaçları olan yemek yeme sırasında ellerinde oluşan titremeler, yemeğin hastanın üzerine dökülmesine, bu yüzden birçok Parkinson hastasının özgüveninin sarsılmasına ve yaşama enerjilerinin düşmesine sebep oluyor.

LiftWare1

Lift Labs’ın tasarladığı LiftWare isimli dâhiyane kaşık, Parkinson hastalarının yemeklerini yerken ellerinin titremesinden kaynaklı kaşıktan yemek dökülmesi problemini ortadan kaldırmış durumda. 295 dolardan satılan ve sadece Amerika içine gönderimin yapıldığı kaşığın ucu ise değiştirilebiliyor ve dilerseniz çorba kaşığı ucu veya çatal ucu da takılabiliyor. Her bir ucun bedeli ise 19,95 dolar. Ürünün videosunu aşağıda izlemek mümkün.

ARC ve LiftWare gibi ürünler sayesinde, Parkinson hastalığının tedavisi ile mücadele eden hastalara, bir yandan günlük hayatta yaşadıkları problemleri minimize etme olanağı sunulurken bir yandan da yaşanabilecek özgüven kayıplarını azaltarak hayata tutunmalarında destek olunuyor.

Girişimcilik Hapı
Girişimcilik Hapı” kitabımın Facebook sayfasını beğenebilirsiniz
https://www.facebook.com/GirisimcilikHapiTR
Dilerseniz satın alabilirsiniz:
https://www.kitapyurdu.com/kitap/girisimcilik-hapi/538258.html

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 yorum “Parkinson hastalarının hayatlarını kolaylaştıran teknolojiler”