Dövmeler dijitalleşiyor

Dövmeler dijitalleşiyorGiyilebilir teknoloji konusu son yılların en popüler konuları arasında yer alıyor. Birçok firma bu konuda hayatı kolaylaştırıcı fonksiyonlara sahip popüler ürünler tasarlama ve piyasaya sürme yarışı içerisinde. Vivalnk adlı bir firma bunlardan birisi olarak, Motorola firmasının Moto X cep telefonları ile uyumlu, geçici bir süre kullanıma sahip ve vücuda yapıştırılabilir bir dijital dövme geliştirdi.

Dijital dövmenin amacı basit, cep telefonunun kilidini açmak. Bilindiği üzere insanlar cep telefonlarını kullanırken ekran kilidi koymayı tercih ediyorlar. Ekranı açmak için ise uygun şifreyi (PIN) girmek gerekiyor. Ancak şifrenin bir başkası tarafından görülmesi ihtimali de olası. Şifre haricinde parmak izi okuyucu ve göz tarama gibi çözümler de mevcut. Dijital dövmenin farkı ise pratik bir biçimde ekran kilidini daha hızlı açmayı mümkün kılması. Hızlı olmak, anlık olayları yakalamak isteyenlerin çok işine yarayacağa benziyor.

Dijital dövme NFC olarak tabir edilen temassız iletişim standardını kullanıyor. NFC standardı cep telefonundan temassız ödeme işlemlerinde de kullanılıyor. Dövmede hassas ciltlerde problem yaratmayan, 3M tarafından geliştirilmiş medikal yapıştırıcı kullanılıyor.

Dijital dövme 24,13 mm çapında, 160 mikrometre kalınlığında yuvarlak bir tasarıma sahip. Yakında farklı tasarımlarını da görmek mümkün olacak. Dövme cilde yapıştırıldıktan sonra yaklaşık beş gün içerisinde duş alma, yüzme ve egzersiz gibi faaliyetlerden etkilenmiyor. Ayrıca dilediğiniz zaman dövmeyi cildinizden çıkarmanız mümkün.
Aynı telefona beş dijital dövme tanımlanabildiği gibi bir dijital dövme farklı akıllı telefonlar için de kullanılabiliyor. Teknoloji şu anda sadece Motorola Moto X kullanıcıları için geçerli, ancak firma teknolojinin yakın gelecekte NFC desteği sunan diğer Android tabanlı telefonlarda da kullanılabilmesi için geliştirme yaptığını söylüyor.

Merak edenler için ürünün fiyatı 10’lu paket halinde 9,99 dolar. PayPal ile ödeme yapmak mümkün. Ürünün videosunu www.youtube.com/watch?v=BcmMG5BsmA8 adresinden izleyebilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir