Air Umbrella: Havalı şemsiye

Air Umbrella

Hava dünyanın her yerinde mevcut ve hava akımıyla nesnelerin akış yönlerini değiştirebilmek mümkün. Havanın akımının şiddeti arttıkça elde edilen enerji de büyüyor. Bu fikirle yola çıkan bir ekip kumaşsız bir şemsiye geliştirdi. Fikrin temeli 2012 yılında Nanjing Havacılık ve Uzay Üniversitesi’ndeki bir yüksek lisans programına dayanıyor.

Yenilikçi tasarıma sahip bu yeni şemsiye, kullanıcısını yağmurdan korumak için hava akımını kullanıyor. Air Umbrella yağmur damlalarını engellemek ve kullanıcısını kuru tutmak için çok yönlü hava jetleri ile görünmez bir kalkan oluşturuyor. Bu yönüyle şemsiye bir ileri teknoloji ürünü gibi gözükse de aslında sistemi oldukça basit. Çalıştığında çıkardığı ses ise yağmurun çıkardığı sesten daha düşük.

Şemsiye üç farklı model olarak karşımıza çıkıyor.  Bunlardan birincisi daha çok bayanların kullanımı için düşünülmüş olan, 30 cm. sabit uzunluğuyla neredeyse tüm el çantalarına sığabilen 500 gram ağırlığında ve yaklaşık olarak 15 dakikalık bir pile sahip olan model. 50 cm. uzunluğundaki ikinci modelin ağırlığı ise 800 gram ve daha büyük olmasının bir avantajı olarak yaklaşık 30 dakikalık sürekli kullanım imkânı sağlayan bir pile sahip. 50 cm.den 80 cm.ye kadar uzatılabilen üçüncü model ise 850 gram ağırlığında ve yaklaşık 30 dakika kullanıma imkân sağlayan bir pile sahip. Birinci modelin şarjı bir saat kadar sürerken, iki ve üçüncü modellerde bu süre iki saati buluyor. Tüm modeller kullanılan lityum pillerin ömrü yaklaşık üç sene kadar ve şemsiyenin garanti süresi ise 18 ay olarak belirlenmiş.

air-umbrella-3

Henüz geliştirme aşamasında olan Air Umbrella bir metre çaptan daha fazla bir alanı yağmurdan korurken, hafif yağışlarda iki kişiyi yağmur ve kardan koruyabiliyor. Yağışın hafifliği derecesinde şemsiyenin koruma sağladığı alan daha geniş olabiliyor ve pilin dayanım süresi de artabiliyor. Şu anda sadece iki numaralı model hayata geçirilmiş durumda.

Seri imalata geçildiğinde 60 dolar civarında maliyete sahip olacağı düşünülen şemsiyenin 2015 yılı sonuna doğru piyasada olacağı ve satış fiyatının 200 dolar civarında olacağı söyleniyor. Çalışırken daha sessiz olması, daha uzun süre dayanabilecek bir pile sahip olması ve daha ergonomik bir tasarıma sahip olması gibi konularda üzerinde çalışılan Air Umbrella’nın bir an önce piyasaya çıkmasını bekliyoruz.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir