BottleLoft: Dünyanın ilk buzdolabı manyetik şişe askısı

Günümüzde hangimiz buzdolaplarımızın dolu olmasından ve aldıklarımızı kalabalık olan buzdolabımıza yerleştirememekten şikâyet etmiyoruz ki? Genellikle aldığımız soda, bira gibi altılı paketlenmiş haldeki içecekleri buzdolabımıza yerleştirmekte zorlanırız. Paketi açmak ve şişeleri dolaptaki mevcut gıdaların üzerlerindeki boşluklara tek tek dağıtmak zorunda kalırız.

ABD‘nin Kuzey Karolina eyaletinden Brian Conti isimli bir girişimci, kendi kişisel gözlemleri neticesinde buzdolabı içerisindeki mevcut boşlukların şişelerin asılabilmesi amacıyla değerlendirebileceğini düşünerek, BottleLoft adını verdiği manyetik bir şişe askısı geliştirdi.

BottleLoft

Her BottleLoft dört farklı çeşitteki toplam sekiz adet parçadan oluşuyor. Bunlar; N52 sınıfı özel boyutlu mevcut en güçlü 3 adet neodimyum mıknatıs, özel tasarlanmış, manyetik güce odaklanmış özel olarak işlenmiş 3 adet çelik tutucu, yine özel tasarlanmış, enjeksiyon kalıplama yöntemiyle üretilmiş 1 adet plastik ray ve buzdolabı için düşük sıcaklıklarda kullanıma uygun 1 adet 3M firmasının VHB (very high bond – çok yüksek yapışma güçlü) şerit bant şeklinde özetlenebilir.

BottleLoft içindeki mıknatıslar, standart bir şişe kapağını çekmek ve ilave olarak da yaklaşık 454 gramlık bir ağırlığı çekmek için tasarlanmış. İlginçtir ki tek bir bottleLoft mıknatısı büyük bir çelik parçasını tutmak için kullanılsa yaklaşık 22,7 kilogramlık bir parçayı tutabiliyor.

BottleLoft’ta tipik bir buzdolabının çalıştığı düşük sıcaklıklar için uygun olan 3M’in çok yüksek yapışma güçlüne sahip bantları kullanılıyor ve bu bantların her bir inç karelerinde yaklaşık 50 kilogramlık bir ağırlığı tutma yeteneği var. Temiz bir yapışma yüzeyi sağlamak için ise her bir şişe yapıştırma şeridi için bir alkollü hazırlık temizleme bezi kullanılıyor.

Ürünün şu anda seri üretim için hazırlıkları yapılıyor.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir