“Mağaza görevlisi robotlar” geliyor

Günümüz modern dünyasında en iyi ve hızlı hizmeti sunmak isteyen süpermarketler ve mağazalar, müşterilerinin ürünleri tarayarak bilgi alması amaçlı barkod tarayıcılar, mağaza içi ödeme işlemlerini otomatikleştiren self-servis kasalar gibi teknoloji ağırlıklı yatırımları yapmış durumdalar. Bunun bir ileri adımı, Almanya’da müşterilerin bir ürün örneği veya ambalajını üç boyutlu olarak taratarak üç saniye içerisinde aradıkları ürünlere yönlendiren Findbox isimli tarayıcı temelli kiosk benzeri bir sistem kullanıma sunuldu.

Bu iş Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Fellow Robots, Lowe’s Innnovation Labs ve Singularity Üniversitesi işbirliği içerisinde bir adım daha ileri taşınmış durumda. OSHbot adını verdikleri robot, Lowe’s firmasının bir parçası olan Orchard adlı nalbur zincirlerindeki denemelerden sonra dünyanın ilk robot müşteri hizmetleri çalışanı olmaya aday. OSHbot tipik mağaza görevlisinin gerçekleştirdiği müşteri hizmetleri işlerinin çoğunu yapabilecek teknolojiye sahip normal insan boyutlarında otonom bir makine.

OSHbot

Mağaza içerisindeki teşhir unsurları veya insanlarla çarpışmasını önlemek amacıyla kullanılan sensörleri sayesinde mağazanın koridorlarında rahatça gezinebilen OSHbot, beden ve ses tanıma sistemi kullanarak yardım almaya gelen müşterinin yaklaştığını algılıyor ve ona yardımcı oluyor. Müşteriler robotun üzerinde bulunan tarayıcıya bilgi almak istedikleri ürüne ait barkodu veya aradıkları ürünün kendisini taratabiliyor. Eğer müşteri ürünü nerede bulacağını öğrenmek isterse, OSHbot üzerinde bulunan gelişmiş sensörler, engel kaçınma sistemi ve otonom navigasyon sayesinde müşteriyi ürünün rafına kadar götürüyor.

OSHbot4

Bir müşteri ile etkileşimde olmadığı zamanlarda OSHbot’u 19,5 inçlik ön ve 29 inçlik arka ekranları sayesinde konumla ilgili mağaza içi promosyonlar hakkında bilgi sunma amaçlı kullanmak da mümkün. Bu arada OSHbot’un İngilizce dışındaki dillerle de hizmet verebilmesi için çalışılıyor.

OSHbot’un nalbur zincirlerindeki bu tecrübesi, robotik teknolojilerin perakende sektöründe kullanılma imkânları ve müşterilerin böyle bir robottan hizmet alma konusundaki davranışlarını görmek açısından ilginç bir deneyim olacağa benziyor.

OSHbot ile üretim sektöründe görmeye alışık olduğumuz insanların zor işler yükünü üzerinden alan robotlar, artık perakende sektöründe de insanların yerini almaya başlayacak gibi gözüküyor. Bu robotların hizmete girmesiyle birlikte, mağaza içi yardımcı personeller yakın zamanda işsiz kalabilir mi sorusu insanın aklına gelmiyor da değil.

 

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir