Otonom robotlar Amazon’da nasıl çalışıyor?

Tek tık ile alışverişten Fire Phone’a kadar Amazon’u, kendine has inovasyon kültürü ile tanıyoruz. Son zamanlarda drone’lar (insansız uçan cihazlar) ile teslimat yapma konusundaki çıkışını hatırlarsınız. Amazon Prime Air olarak adlandırdıkları sisteme göre, 30 dakika veya daha kısa bir sürede siparişlerin müşterilere teslim edilmesi hedefleniyor. Merak edenlere konuyla ilgili videosunu YouTube’dan izlemelerini tavsiye ederim.

Amazon’un Amerika Birleşik Devletleri çapında sekizinci nesil diye adlandırdıkları 10 adet sipariş işleme merkezi var. Amazon bu merkezlerde müşteri tarafından siparişi verilen stok ürünlerini depoda bulunduğu yerden sevkiyatı hazırlayan personele getirme işlemi için Kiva otonom robotlarını kullanıyor.

Geleneksel yöntemde ülkemizdeki e-ticaret sitelerinde de uygulandığı üzere, çalışanlar depo içerisinde dolaşırlar ve talep edilen ürünleri raflardan toplayarak sevkiyat hazırlık bölümüne getirirler. Takdir edersiniz ki böyle bir işlemin insanlar tarafından yapılması zahmetli, zaman alıcı ve rekabette istenmeyen bir durum; özellikle de büyük bir depo söz konusu olduğunda. Bu yöntem ile Amazon’da verimlilik elle toplama yöntemine göre 2 ila 4 kat artmış durumda.

Peki otonom robotlar Amazon’un siparişlerin paketlenmesine nasıl yardımcı oluyorlar? Bu sistemde toplayıcıların büyük bir çoğunluğu sistem dışına alınmış durumda, sadece sabit toplama istasyonlarında çalışanlar var. İşlem gören siparişler bir ekranda gözüküyor ve ürünlerin bulunduğu rafları toplama istasyonuna taşıyan otonom robotlar var.

Otonom robot

Robotlar mobil rafların altına girebilecek yükseklikteler. Bir kablosuz ağa bağlı olarak, yerde bulunan barkodları takip ediyorlar ve siparişi olan ürünlerin olduğu rafları bulundukları yerden alarak toplama işi yapılan istasyona götürüyorlar. Robotların üzerinde engelleri algılamak ve kaçınmak için sensörler var. Firmanın ifadesine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde 15 binin üzerinde Kiva robot çalışıyor.

Mobil raf toplama istasyonuna geldiğinde, bir lazer işaretleyici ürünün bulunduğu rafı toplayıcıya gösteriyor ve toplayıcı da bir tarayıcı kullanarak onaylama amacıyla ürünün barkodunu taratıyor. Sonra ürünü sistemin gösterdiği tanımlanmış sevkiyat kutusuna yerleştiriyor.

kiva_robot_3

Amazon’un sipariş işleme merkezlerinde Kiva sistemine ilave olarak, yüksek miktardaki stok ürünlerini taşımak için Robo-Stow olarak adlandırılan robot kollar, bir römorku yarım saatte boşaltma yeteneğine sahip görme sistemleri ve çalışanların kolayca kullanılabilmeleri için tasarlanmış bir bilgisayar sistemi mevcut.

Kiva otonom robotlarla yapılan toplama sisteminin nasıl işlediğini gösteren aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir