Kablosuz hayatta son gelişmeler

Teknoloji son dönemde o kadar hızlı gelişiyor ki her gün hayatımıza yeni ürünler, yeni yazılımlar, yeni hizmetler giriyor. Daha birkaç on yıl önce hayatımıza giren teknolojiler ya artık tercih etmediğimiz birer nostalji olmuş durumdalar ya da onları kabuk değiştirmiş yeni halleriyle kullanmaya devam ediyoruz.

Kablosuz teknolojiler de insanlık tarihine baktığımızda son dönemde hayatımıza giren yeni teknolojilerden. İnsanlar olarak kablosuz teknolojiyi çok pratik bularak benimsedik ve son yıllarda bu teknolojileri kullanan ürün ve hizmetler günlük hayatımızda geniş yer eder oldu. Örnekler mi? Mesela kablosuz klavye,  fare, modem gibi IT ürünleri, kablosuz elektrikli alet şarjı, kablosuz kontrol üniteleri, kablosuz ödeme sistemleri, masum görüntülü kablosuz casus aletleri ve daha niceleri. Bazı ilginç uygulamalara bakalım.

Kablosuz şarj

Alman elektrikli el aletleri üreticisi Bosch, kablosuz şarj olayını 18 voltluk kablosuz el aletleri için hayatımıza soktu.  Bu sistemde artık cihazın pilini sökerek şarj ünitesine yerleştirmeye gerek kalmadı.

kablosuz şarj

Şarj işlemi için el aletini şarj ünitesinin üzerine yerleştirmek yeterli. Üstelik bu yeni teknoloji geri dönük olarak önceki el aletleri için de kullanılabiliyor.

Kablosuz kontrol cihazı

Flow adlı cihaz, kullanıcısına kesintisiz, hassas, hızlı, sezgisel ve akıcı bir deneyim sunan programlanabilir sihirli bir kontrol cihazı. Flow’un el hareketi tanıma ve hassas dokunmatik özellikleri sayesinde iş amaçlı, oyunlarda, akıllı evlerde ve yaratıcılıkla ilgili dijital dünyada kendine yer edineceği açık.

Flow2

Hem taşınabilir hem de kullanım kolaylığı olan Flow, Bluetoth 4.1 desteğiyle geliyor. 70 mm. çap ve 15 mm. yüksekliğinde olan Flow’un dört aydan uzun bir pil ömrü var. Mac desteğiyle hayata geçirilecek cihaz hemen ardından iOS, Android, Linux ve Windows desteği de verecek.

Açık platform üzerine kurulmuş olan cihaza, web ara yüzüyle yüzlerce ayar ve kişisel kontrol kısa yolları tanımlamak mümkün. Duvara monte veya masa üstünde kullanılabilen cihazın tanesi 149 dolar ve Haziran ayını beklememiz gerekiyor.

Kablosuz ajan adaptör

USB kablosu bağlanabilen şarj cihazları çıktığından beri, fişte takılı unutulmuş şarj cihazlarına alışmaya başladık. Bundan yola çıkan tasarımcılar, telefon şarj adaptörü görünümlü casus kablosuz cihaz geliştirdiler. Cihazın yaptığı şey ise kablosuz klavyenizle bastığınız tuşları yakalamak ve tuzağı kuranın cep telefonuna göndermek. Öyle ki cihazı fişten çekseniz bile çalışmaya devam ediyor.

kablosuz adaptör

Ancak “KeySweeper” olarak adlandırılan bu cihaz sadece bazı klavyeleri, özellikle Microsoft markalı olanları etkileyebiliyor.  Microsoft’a göre ise sadece 2011 Temmuz öncesi üretilmiş 2.4 GHz klavyeler etkileniyor. Diğer taraftan günümüzde üretilen markalı birçok kablosuz klavy,e kırılması zor şifreleme yöntemleri kullanıyor. Örneğin Logitech firması kablosuz bilgileri şifrelemede 128-bit AES kullanıyor.

Görüldüğü üzere kablosuz teknolojiler hayatımıza girip bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken diğer yandan da kişisel bilgilerimizin çalınmasına da sebep olabiliyor. Demek ki sadece kullanıcı olmak değil bilinçli bir şekilde kullanmak önemli hale geliyor. Almanların dediği gibi: “Güvenmek iyidir ancak kontrol etmek daha iyidir.”

Yenilik ve teknoloji konusundaki diğer yazılarım için: http://mesutdonmez.com/category/teknoloji-2/

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir