Volvo’dan bisikletli trafik kazalarını önleyecek yenilikçi kask

İstatistiklere göre Avrupa’daki ölümlü bisiklet kazalarının %50’si otomobil çarpması ile gerçekleşiyor. ABD’de ise her yıl yaklaşık 50 bin bisikletli, ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan kazalara karışıyor.

Volvo’yu ürettiği güvenli arabaları ve güvenliği ön planda tuttuğu yenilikçi çalışmaları ile tanıyoruz. Firma daha önce araçları için çarpışma önleme amaçlı olarak, bisikletlileri ve yayaları kapsayan radar/kamera tabanlı bir algılama sistemi geliştirmişti.

Bunun bir uzantısı olarak Volvo, bisikletliler için yeni geliştirilen bir kask aracılığıyla otomobiller ile bisikletlileri güvenlik amacıyla birbirine bağlamayı hedefliyor. Bu sistem anlık olarak hem Volvo marka arabaların hem de kaskı kullanan bisikletlilerin konumlarını izliyor.

Yaklaşık bir yıl önce Volvo, araçtan bisikletliye iletişim sağlayan güvenlik amaçlı bir iletişim sistemi üzerine, İsveçli koruyucu spor donanım üreticisi olan POC firması ile çalıştığını duyurmuştu. Projeye aynı zamanda İsveçli mobil iletişim firması Ericsson da dâhil. Bu üç firma, otomobillerin ve bisikletlilerin karıştığı trafik kazalarını sonlandırmayı amaçlıyor.

volvo_car2cyclist1

Sistemde bisiklet kullanıcısının gerçek zamanlı olarak konum izlemesi yapan Strava benzeri bir uygulama çalıştıran bir akıllı telefonu taşıması gerekiyor. Uygulama aracılığıyla, bisikletlinin konum verisi, bu sistemin parçası olan tüm Volvo marka arabaların konumlarını da izleyen bulut tabanlı programa gönderiliyor.

volvo_car2cyclist2

Eğer yazılım bisikletli ile bir arabanın çarpışma rotasında olduğunu tespit ederse, her ikisine de bir yakınlık (çarpışma) uyarısı gönderiyor. Araba sürücüsü aracında bulunan, daha önceki bir yazımda tanıtmış olduğum Navdy benzeri, bir araç içi göz hizası yardımcı ekran (head-up display) aracılığıyla uyarılırken, bisikletçi kaskına monte edilmiş olan uyarı ışığı aracılığıyla kendi görüş alanında bir ışık görüyor ve titreşim hissediyor. Bu noktadan sonra her iki taraf da çarpışmadan kaçınmak için hareketine yön verebiliyor.

volvo_car2cyclist4

Her ne kadar özel bir kask kullanımını gerektirse de dileğim Volvo’nun başlattığı bu güvenlik sisteminin önümüzdeki dönemde tüm araçları kapsayacak şekilde hayatımıza girmesi şeklinde. Bu çalışma da gösteriyor ki güvenlik amaçlı giyilebilir teknolojiler gelecekte çok daha fazla hayatımızın içinde olacak.

İlk kez Las Vegas’ta düzenlenen uluslararası CES organizasyonunda bisikletçilerin ve sürücülerin dikkatine sunulacak olan sistemin nasıl işlediğini gösteren videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir