Farklı bakış açıları

Ayakkabı pazarlamasında farklı bakış açıları

Farklı bakış açıları insanlar için söz konusu olduğu kadar, firmalar için de söz konusu olabilir. Çalışanların ve yöneticilerin farklı bakış açılarına sahip olması, fırsatları yakalama ve yenilikçilik konularında firmaları daha güçlü kılacaktır. Bunu aşağıdaki örnekte inceleyelim.

Ayakkabı üreterek satan bir firma, pazar araştırması yapması için bu işle ilgili elemanını Afrika’ya gönderir. Afrika’da çeşitli bölgeleri gezerek incelemelerini tamamlayan eleman, ülkesine döner ve patronuna durumu şöyle açıklar: “Patron, Afrika’da kimse ayakkabı giymiyor, oraya yatırım yapmak doğru olmaz” Böylece firma Afrika’ya yatırım yapmaktan vazgeçer.

Rakibinin Afrika’ya birisini gönderdiğini duyan diğer ayakkabı firmasının sahibi de konuyla ilgili elemanlarından birini pazar araştırması yapması için derhal Afrika’ya gönderir. Eleman Afrika’da çeşitli bölgeleri gezerek incelemelerini yapar ve ülkesine döner. Gözlemlerini patronuna şöyle açıklar: “Patron, Afrika’da kimsenin ayağında ayakkabı yok! Herkese ayakkabı satarak çok büyük paralar kazanabiliriz

Farklı bakış açıları kıssasından hisse

İş veya özel hayatımızda çeşitli olaylar gerçekleşir. Farkı yaratan olaylara bakış açımızdır. Kimimiz için tehdit yaratan bir olayda kimimiz fırsat görür. Bakış açımız birçok şey için belirleyicidir.


Girişimcilik Hapı” kitabımın Facebook sayfasını beğenebilirsiniz
https://www.facebook.com/GirisimcilikHapiTR
Dilerseniz satın alabilirsiniz:
https://www.kitapyurdu.com/kitap/girisimcilik-hapi/538258.html

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir