Pazarlama stratejisi algısı

Pazarlama stratejisi unsurları

Firmalar potansiyel müşterileri cezbetmek amacıyla birbirlerinden farklı pazarlama stratejisi kullanırlar. Örneğin tüm potansiyel alıcılara aynı pazarlama karması uygulanabileceği gibi; her bir pazar bölümü için farklı pazarlama karması uygulanabilir. Farklı olarak kısıtlı sayıda ürün çeşidi ile tek bir pazar bölümü hedeflenerek belirlenen pazarlama karması da uygulanabilir.

Peki, bir pazar bölümünü etkilemek için uygulanan bir pazarlama stratejisi, bir başka pazar bölümünü de etkileyebilir mi?

Pazarlama stratejisi algısı

45 yaşına basan erkek arkadaşlar mezuniyetinin yirminci yılını Gastronomia restoranında buluşarak kutlamaya karar vermişler. Nedenleri “Natalie ve Olga adlı garson kızların mini etek giymesi ve bacaklarının çok güzel olması” imiş.

10 yıl sonra, 55 yaşına geldiklerinde buluşma yeri olarak Gastronomia adlı restoran olmasına karar vermişler. Nedenleri “Restoranda yemeklerin çok güzel olması, aynı zamanda zengin bir şarap kavına sahip olması” imiş.

10 yıl sonra, 65 yaşına geldiklerinde buluşma yeri olarak Gastronomia olmasını istemişler. Nedenleri ise “Restoranın sessiz ve sakin olması” imiş.

10 yıl sonra, 75 yaşına geldiklerinde buluşma yeri olarak Gastronomia olmasını istemişler. Nedenleri ise “Restoranın hem tekerlekli sandalye kullanımına uygun hem de insanı sarsmadan çıkılan bir asansörünün bulunması” imiş.

Aradan bir 10 yıl daha geçmiş. 85 yaşına geldiklerinde buluşup yemek yiyecekleri yerin bu kez Gastronomia olmasını istemişler. Nedenleri ise “Yemek yiyecek yeni bir yer keşfetmek istemeleri ve de hemen yanında acil sağlık servis binasının hizmete girmiş olması” imiş


Girişimcilik Hapı
Girişimcilik Hapı” kitabımın Facebook sayfasını beğenebilirsiniz
https://www.facebook.com/GirisimcilikHapiTR
Dilerseniz satın alabilirsiniz:
https://www.kitapyurdu.com/kitap/girisimcilik-hapi/538258.html

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir