Müşteri ne duymak istiyor?

Müşteri

Pazarlama; bir yandan da müşterilerin ihtiyaçlarını doğru analiz edip, duymak istediklerini onlara söyleyerek satışa dönüştürmek midir? Ne dersiniz?

Aşağıdaki hikâyeye kulak verelim

Hikâye bu ya, padişahın biri sabaha karşı ilginç bir rüya görmüş. Yataktan kalktığında hemen yaverlerine haber vermiş ve ülkenin en iyi rüya tabircisini sarayına getirmelerini emretmiş. Derhal en iyi rüya tabircisi aranmış, bulunmuş ve saraya getirilmiş. Padişah da rüyasını rüya tabircisine anlatmış.

Rüyayı padişahtan dinleyen rüya tabircisi, biraz düşündükten sonra padişaha rüyanın yorumu şu şekilde yapmış:

Padişahım, tüm yakınlarınız ölecek ve siz yalnız kalacaksınız

Rüya tabircisinin yaptığı bu yorum, padişahın hiç mi hiç hoşuna gitmemiş ve yaverlerine derhal bu rüya tabircisinin kellesinin alınmasını emretmiş. Ardından da yeni bir rüya tabircisinin bulunmasını istemiş. Yaverleri de padişahın emrine uyarak yeni bir rüya tabircisini bularak padişahın huzuruna getirmişler.

Padişah rüyasını yeni tabirciye de anlatmış. Yeni gelen rüya tabircisi, padişahın rüyasının yorumunun bir önceki tabircinin yaptığı yorum ile aynı olduğunu biliyormuş ama bunu padişaha farklı bir şekilde ifade etmeyi tercih etmiş:

Padişahım, yakınlarınız arasındaki en uzun ömürlü kişi siz olacaksınız

Bu yorumu duyan padişah, bir mutlu olmuş ki sormayın. Bu yüzden rüya tabircisini ağırlığınca altınla ödüllendirerek evine göndermiş.

Rüya aynı, yorum aynı. Fakat yorumun padişaha sunum şekli farklı.


Girişimcilik Hapı” kitabımın Facebook sayfasını beğenebilirsiniz
https://www.facebook.com/GirisimcilikHapiTR
Dilerseniz satın alabilirsiniz:
https://www.kitapyurdu.com/kitap/girisimcilik-hapi/538258.html

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir