Çöp kamyonu olmayın

çöp kamyonu

Bir girişimci yaşadığı olaylar karşısında, insanların davranışlarını şahsi olarak ele almamalıdır. Odaktan şaşmamak için yaşanan olaydan ders çıkarmalı, ancak konulara veya davranışlara saplanıp kalmamalıdır. Aksi halde hem psikolojisi bozulacak ve bunun getirisi olarak insanlarla olan ilişkileri zedelenecek hem de hedeflerine ulaşmada gecikmeler yaşayacaktır.

Konuyu bir anekdot ile açalım.

Çöp Kamyonu Kanunu

Kadın bir taksiye binmiş ve hava alanına gitmek istediğini söylemişti.

Taksi yolun sağ şeridinde yol alırken, siyah renkli bir araba park ettiği yerden yola çıkarak aniden önlerinde belirdi. Ticari taksinin şoförü siyah arabaya çarpmamak için sert şekilde frene bastı. Taksi yol üzerinde kaydı ve siyah arabaya çarpmaktan kıl payı bir farkla kurtuldu.

Siyah arabanın sürücüsü bütün bunların üzerine bir de ukalaca arabasının camından başını çıkararak taksi şoförüne bağırmaya ve küfretmeye başladı. Taksi şoförü ise gayet sakin bir şekilde ona gülümsedi ve içten bir şekilde ona el salladı.

Takside müşteri olarak bulunan kadın bütün olanların şokunu atlatmaya çalışırken, taksi şoförünün bu tavrı onu daha da şaşırttı. Taksi şoförüne “Neden böyle davrandınız? Adam neredeyse arabanızı mahvedip ikimizi de hastanelik edecekti.” diye sordu.

Taksi şoförü ise kadına gülümsemeyle cevap verdi: “Çöp kamyonu kanunu yüzünden” dedi.

Kadın anlamadı ve  “Çöp kamyonu kanunu mu?” diye sordu.

Taksi şoförü açıkladı: “Pek çok insan çöp kamyonu gibidir. Her tarafta içleri çöp dolu olarak dolaşırlar; kızgınlığı, öfkeyi ve hayal kırıklığını biriktirirler. Tamamen dolduklarında ise çöpleri bırakacak bir yere ihtiyaç duyarlar. Bu bazen ben, bazen de siz olabilirsiniz. Sakın üstünüze almayın, sadece gülümseyin. Onlar için iyi şeyler temenni edin ve yolunuza devam edin. Onların çöpünü alarak işyerinize, evinize veya sokaktaki diğer insanlara dağıtmaya uğraşmayın.”

Kıssadan Hisse

Girişimciler de günlük koşturmaları sırasında gerek müşterilerinden, gerek kamu kurumlarından, gerekse çalışanlarından benzeri davranışlarla karşılaşabilirler. Ancak hedefine odaklanmış bir girişimci olarak; çöp kamyonlarının günlerini mahvetmelerine ve onu hedeflerinden şaşırtmalarına izin vermemelidirler.

Bu konuda benzer içerikli bir başka yazım: http://mesutdonmez.com/nehirden-gecen-rahipler/

* Anekdot için kaynak: Leke Bırakan Gölgeler – Aydın Boysan


Girişimcilik Hapı” kitabımın Facebook sayfasını beğenebilirsiniz
https://www.facebook.com/GirisimcilikHapiTR
Dilerseniz satın alabilirsiniz:
· https://www.kitapyurdu.com/kitap/girisimcilik-hapi/538258.html

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir