İknada olumlu olma

İknada olumlu olma

İnsanoğlu genellikle karşılaştığı zorluklar veya önünde duran engeller konusunda olumlu olma yerine, olumsuz düşünme eğiliminde oluyor. Olumsuz düşündüğünde ise karşılaştığı güçlüğü yenme konusunda kolaylıkla ümidini ve mücadele azmini yitirebiliyor.

Olumsuz düşündükçe işin olmayacağına, olumlu düşündükçe olabileceğine inanmaya başlıyor insan. Olumlu olmak insana mücadele azmi vermekle birlikte, işin gerçekleşmesi için gerekli olan motivasyonu da besliyor. Bazen de olumlu olmak insanın hayatını kurtardığı gibi, ona yeni kapılar da aralayabiliyor. Bir anekdot ile olayı pekiştirelim.

Olumlu olma gücü

Padişah bir gün rüyasında tüm dişlerinin döküldüğünü, yemek yiyemez hale geldiği görür. Sıkıntı içinde uyanır. Vezirini çağırtıp sarayın rüya tabircisinin huzura getirilmesini buyurur.

Uyku sersemi rüya tabircisi hemen huzura alınır. Padişah rüyasını anlatır.

Tabirci utana sıkıla “Şerdir padişahım. Yazık ki yakında tüm yakınlarınız gözlerinizin önünde birer birer ölüp yapayalnız kalacaksınız” der.

Bir anda ortamda sessizlik olur ve ardından Padişah tabirciye patlar ve “Tez atın şunu zindana, felaket habercisi olmak neymiş görsün” der.

Tabirci zindana atılır. Padişahın ise canı sıkkındır. Hemen başka tabirci aranır ve bulunup huzura getirilir. Padişah rüyasını ona da anlatır ve “Hayır mıdır, şer midir?” diye sorar.

Tabirci biraz düşünür ve gülümseyerek “Hayırdır padişahım” der. “Uzun yaşayacağınıza ve ülkemizi uzun yıllar yöneteceğinize delalet eder

Padişah şimdi mutludur, rahat nefes alır ve tabirciye iki kese altın verilmesini ve sarayın tabircisi olarak hazırlanmasını ister.

Kıssadan hisse

Aslında her iki tabirci de padişaha aynı şeyi farklı şekillerde söylediler. İkisinin söyledikleri de doğruydu. Ancak tabircilerden biri zindana gitti, diğeri ise sarayın tabircisi oldu. Olumlu olma ve insanlarla olan diyaloglarda olumlu kelimeler kullanma, onları ikna etme konusunda oldukça önemlidir.

* Anekdot için kaynak: Erdem Karagöz – Türk İşi İkna

* Değer Katanlar kategorisindeki diğer yazılarım: http://mesutdonmez.com/category/deger-katanlar/


Girişimcilik Hapı” kitabımın Facebook sayfasını beğenebilirsiniz
https://www.facebook.com/GirisimcilikHapiTR
Dilerseniz satın alabilirsiniz:
https://www.kitapyurdu.com/kitap/girisimcilik-hapi/538258.html

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir