Siyah ve beyaz taş hikayesi

Siyah ve beyaz taşlar

Hayatın her alanında çeşitli zamanlarda insanların veya kurumların samimi olmadıkları, işin içinde bir bit yeniğinin olduğu düşündüğünüz durumlarla karşılaşmışızdır. Bu konuya bir Çin hikayesini örnek olarak vermek istedim.

Vakti zamanında bir Çinli tüccar güzel kızı ile birlikte yaşıyormuş. Bu tüccarın işleri son zamanlarda giderek kötüye gidiyormuş. Bu gidişata karşı çare üretemeyen tüccar, yaşlı ve çirkin bir tefeciden borç almak zorunda kalmış. Borcunun karşılığında ise evini tefeciye teminat olarak göstermiş. Aldığı borcun süresi bittiğinde tüccar tefeciye parayı ödeyememiş ve evi boşaltarak bahçesinde yaşlı tefecinin gelmesini beklemiş.

Yaşlı tefeci eve geldiğinde tüccarın güzel kızını görmüş onu çok beğenmiş. Gözlerini kızdan alamayan tefeci, eğer kızıyla evlenirse evi tüccara geri vereceğini söylemiş. Tüccar bunun mümkün olmadığını söylemiş. Tüccarın kızını çok beğenen tefeci borcu karşılığında tüccara bir oyun oynamayı önermiş.

Tefecinin oyunu

Yaşlı tefeci çantasında bir beyaz, bir de siyah taş olduğunu, tüccarın bunlardan birisini çekmesini teklif etmiş. Eğer tüccar beyaz taşı çekerse evi kendilerine bırakıp gideceğini, eğer siyah taşı çekerse kızıyla evlenip evi yine tüccarın kendisine bırakacağını söylemiş.

Tüccar yaşlı tefecinin önerisini hemen reddetmiş. Ancak genç kız teklifin içinde bir hile olduğunu düşünmüş ve biraz düşündüğünde “tefecinin çantasında iki siyah taş olduğunu” tahmin etmiş. Güzel kız, tefecinin hileli bu stratejisine karşı hemen kendince bir hile geliştirmiş. Tefeciye bu oyunu oynamak istediğini söylemiş ve babasının tüm itirazlarına da aldırmamış.

Güzel kızın stratejisi

Genç kız elini çantanın içine atarak taşlardan birini çekmiş ve el çabukluğuyla saklamış. Tefeciye taşın yere düşürdüğünü söyleyerek hep birlikte otların arasında taşı aramalarını sağlamış. Tabi ki taşı bulamamışlar. Bunun üzerine kız, tefeciden çantadaki ikinci taşı çıkarmasını istemiş. Adam istemeye istemeye çantadaki siyah taşı çıkarmak zorunda kalmış. Kız bunun üzerine gülümseyerek, “Demek ki ben beyaz taşı çekmişim, hadi sana güle güle” demiş.

Yani güzel kız, rakibinin hilesini alarak, karşı bir hile ile cevap vermiş…


Girişimcilik Hapı
Girişimcilik Hapı” kitabımın Facebook sayfasını beğenebilirsiniz
https://www.facebook.com/GirisimcilikHapiTR
Dilerseniz satın alabilirsiniz:
https://www.kitapyurdu.com/kitap/girisimcilik-hapi/538258.html

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir