100 altın isterim, 99 olursa razı olmam

Nasrettin Hoca

Nasreddin Hoca evinde dua ediyormuş: “100 altın isterim, 99 olursa razı olmam!” Hoca’nın bu dediğini duyan komşusu, Hoca’yı imtihan etmek istemiş. Hoca’nın bacasından aşağı içerisinde 99 tane altın olan bir kese atmış. Düşen kesenin sesini duyan Hoca keseyi açmış, içindeki altınları saymış. Altınların 99 tane olduğunun farkına varındac “99 altını veren, 1 taneyi de verir elbet” deyip işine gücüne koyulmuş.

Komşusu kapıyı çalıp “Bak Hoca duana uymadın, 99 tane altını kabul ettin” deyince de bu sefer Hoca adama bir ders vermek istemiş. “İyi de ben istedim, altınlar geldi. Bundan sana ne, altınları ben senden istemedim ki!” demiş ve adamın altınlarını vermemiş.

İş büyüyor

Komşusu bunun üzerine “Kadıya gidelim olayı çözelim” deyince, Hoca komşusuna “Kadının karşısına çıkacak uygun kıyafetim yok” demiş. Komşusu hemen evine giderek kendi kürkünü getirmiş ve hocaya giymesi için vermiş. Hoca bu defa da komşusuna “İyi ama benim eşeğim yok” demiş. Komşusu ne yapsın, kendi eşeğini Hoca’ya vermiş ve birlikte kadıya gitmişler.

Hoca önce davranarak Kadı’dan söz almış “Efendim, bu adam herkesin malına göz diker, utanmasa üstümdeki kürkün de, beni buraya getiren eşeğin de kendinin olduğunu ileri sürecek” demiş. Adam “Onlar zaten benim” deyince inanılırlığını yitirmiş ve kadı davayı düşürmüş.

Hoca eve gidince komşusunu çağırıp altınları, kürkü ve eşeği geri vermiş ve bir daha böyle davranmaması için nasihat etmiş.

Girişimciler için kıssadan hisse

İşinize odaklanın. Etraftaki rakiplerin ne yaptıklarını takip etmek güzel, ancak rakiplerle oyalanırken müşterileri elinizden kaçırmayın. Müşterileri size Kadı geri vermez, rakipler de iyi niyetli davranıp sizden aldıklarını iade etmez…


Girişimcilik Hapı” kitabımın Facebook sayfasını beğenebilirsiniz
https://www.facebook.com/GirisimcilikHapiTR
Dilerseniz satın alabilirsiniz:
https://www.kitapyurdu.com/kitap/girisimcilik-hapi/538258.html

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir