Girişimci için kendine inanmak

Kendine inanmak herkes için önemli bir meziyet. Ancak girişimciliğin ön koşulu, girişimci adayının içinden gelen bir motivasyona sahip olmasıdır. Böylesine bir motivasyona sahip olmayan insanlardan girişimcilik yapmalarını bekleyemeyiz. Motivasyon sahibi olmayan insanlar ancak zorlama girişimciler olurlar. Peki, bu arkadaşlar zorlama girişimci olsalar da başarılı olabilirler mi? Tartışılır.

İçten gelen bir motivasyona sahip girişimci adayı, kullanabileceği bir araca sahip olmuş durumdadır. Bu aşamadan sonra girişimci adayımıza gereken şey, sahip olduğu aracı harekete geçirecek olan yakıttır. Bu yakıt ise girişimci adayının aklında sürekli dönüp dolaşan, onu kemirip duran iş fikridir.

Girişimci adayının aklında birden fazla iş fikri de olabilir. Enerjisi, maddi gücü, çevresi, yönetim becerisi ve daha bir çok unsur tüm bu fikirleri aynı anda hayata geçirmesine engel olabilir. Bu nedenle iş fikirlerini sistematik bir değerlendirmeden geçirerek, doğru başlangıç olduğuna inandığı bir tanesini seçmelidir. Seçtiği iş fikri, girişimci adayının harekete geçmesi için gereken enerjiyi ona sağlayacaktır.

Girişimcinin harekete geçme konusunda bir cesaret göstermesi gerekecektir. Cesaret göstererek harekete geçen girişimci, kendince belirlediği bir oranda risk alır. Bu risk her girişimci kişi için, farklı zamanlarda, farklı yaşlarda, farklı sektörlerde, birbirinden farklı seviyelerde olacaktır.

Tek başına “Şu kadar risk almak doğrudur” benzeri bir önerme yapmak doğru değildir. Doğru olan, hesap edilerek göze alınan riskin olası getirisinin ve olası götürüsünün etraflıca hesap edilmesi, alınması uygun görülen tedbirler varsa buna göre gerekli tedbirlerin alınmasıdır.

Peki, girişimcinin kendine olan inancı, göze alacağı riskin derecesini artırır mı? Sanırım hepimiz artıracağı yönünde hemfikiriz. Hatta bazen girişimciler iş fikirlerine öylesine aşık olurlar ki, bahsettiğimiz getiri ve götürü muhasebesini gerektiği gibi yap(a)mazlar. Benzeri durumda olan girişimciler, kendilerine olan yüksek özgüven neticesinde her şeylerini riske edebilirler.

Kendine inanmak konusunda Elon Musk örneği

Elon Musk 12 Temmuz 2012’de yaptığı bir söyleşide, PayPal’in satışından, vergiler ödendikten sonra 180 milyon dolar net kazancının olduğunu söyledi. Sonrasında satıştan gelen bu paranın 100 milyon dolarını SpaceX’e, 70 milyon dolarını Tesla’ya ve 10 milyon dolarını ise SolarCity’ye yatırdığını belirtti.

Bu aşamada riski dağıttığını ve doğru bir seçim yaptığını söyleyebiliriz. Peki, atladığımız bir şey var mı? Evet, rakamları topladıysanız, sizin de farkına vardığınız gibi, satıştan gelen tüm kazancını bu üç yeni fikrine yatırıyor. Sonrasında ise kirasını ödeyebilmek için borç almak zorunda kaldığını söylüyor.

Sorularımızı soralım

Girişimci adayları, içinizde girişimciliğe dair bir motivasyon taşıyor musunuz? Bu motivasyonunuzu bir iş fikriyle harekete çevirebiliyor musunuz? Bu harekete geçme sırada kendinize olan güveniniz size nasıl bir risk aldırıyor?


Girişimcilik Hapı” kitabımın Facebook sayfasını beğenebilirsiniz
https://www.facebook.com/GirisimcilikHapiTR
Dilerseniz satın alabilirsiniz:
https://www.kitapyurdu.com/kitap/girisimcilik-hapi/538258.html

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir