Çevrimiçi kişisel verileri koruma yöntemleri

Akıllı telefonların da hayatımıza girmesiyle birlikte dijital dünya hayatlarımızın vazgeçilmez bir parçası olmuş durumda. Dijital dünya her ne kadar bize daha hızlı bir iletişimin kapılarını aralamış ve günlük yaşantılarımızı kolaylaştırmış olsa da, kişisel verileri koruma konusuna dikkat etmeyince, dijital dünya verdiklerini siber saldırılar yoluyla şiddetli bir şekilde geri alabiliyor. 2013-2018 tarihleri arasında yaklaşık olarak 14 milyon veri ihlalinin gerçekleştiğini düşününce çevrimiçi kişisel verileri korumanın bir zorunluluk haline geldiği söylenebilir.

Çevrimiçi kişisel verileri koruma altına almak için; internet bağlantısını koruma altına almak, internet kullanımında bilinçlenmek ve en yaygın olan siber saldırı yöntemlerine aşina olmak mühimdir.

Kişisel verileri koruma konusunda nelere dikkat edebiliriz?

VPN Kullanımı

Ağ güvenliğiniz için VPN kullanabilirsiniz. “Kişisel verilerinizi korumak” ve “ağ güvenliğiniz” arasındaki ilişkiyi kuramamış olabilirsiniz fakat siber saldırılar gerçekleştirildiğinde ağlara ve bilgisayarlara karşı gerçekleştiriliyor. Kişisel bilgisayarınızda ya da kişisel akıllı telefonunuzda güvenilir bir VPN programı kullanarak internet bağlantınızı güvende tutabilirsiniz.

Güvenilir bir VPN programını cihazınızda aktifleştirdiğiniz andan itibaren global internet altyapısında normal koşullarda şifresiz bir şekilde seyahat eden veri paketleriniz VPN ile şifreli bir şekilde seyahat eder. Bu sırada değişen IP adresiniz ile internette anonimlik kazanırsınız.

Bilinçli İnternet Kullanımı

Elektronik posta hizmeti için Gmail’den mi yararlanıyorsunuz? Akıllı telefonunuz Android bir işletim sistemine mi sahip? Tabii ki de internet aramalarınızı Google üzerinden yapıyorsunuz! Google sadece bir arama motoru değil ve yıllar içinde gelişen ve gelişmeye devam eden ekosistemi ile birlikte sizi her an takip ediyor!

Gmail oturumunuz açık olduğunda ve internette gezinmeye bu şekilde devam ettiğinizde Google arama geçmişinizi, internet geçmişinizi, gün içinde lokasyon olarak gidip geldiğiniz yerleri, aramalarınıza göre hobilerinizi, alışverişlerinizi, yaşınızı, mesleğinizi, cihazınızın yazılım ve donanım bilgilerini, Youtube aramalarınızı ve daha birçok bilgiyi kaydediyor. İnternetten alışveriş yaparken Gmail hesabınızı faturalar için kullanıyorsanız, Google bunları da ‘’Alımlar’’ altında kaydediyor ve bu şekilde gelecekte alabileceğiniz ya da ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri tahmin etmeye başlıyor ve buna göre size özel reklamlar sunuyor.

Facebook başlı başına sanal kimliklerin yaratıldığı bir platform ve birçok kullanıcı Facebook’ta ilişkilerine, yıldönümlerine, hayatındaki önemli olaylara kadar paylaşım yapmaktan çekinmiyor. Sonuç olarak Facebook bu kişisel veri ve bilgilerle daha iyi reklamlar gösteriyor ve daha da kazanmaya devam ediyor.

2018 yılında yaklaşık olarak 87 milyon kullanıcının verilerinin ihlal olduğu ve şu anda ‘’Great Hack’’ adı altında yayınlanan film ile kişisel veri ve bilgiler ile bir seçimin dahi nasıl kazanılabileceği ve insanların nasıl manipüle edilebileceği skandal kişisel veri ve bilgilerin önemini bir kez daha gözler önüne seriyor.

Kişisel verilerinizi korumaya Google’da aktivite kaydınızı durdurarak başlayabilirsiniz.

Oltalama Saldırıları

Oltalama (phishing) saldırıları bilinen en yaygın siber saldırılar arasındadır. Bu siber saldırı türü genellikle elektronik posta üzerinden gerçekleştirilir. Kurbanlara toplu bir şekilde e-posta atan siber saldırganlar aralarından en azından birkaçının e-postanın içeriğine inanıp ekteki dosyayı indirmesini ya da içindeki linke tıklamasını beklerler. E-posta resmi bir kurum ya da bilinen bir kişi tarafından gelmiş gibi gözükür fakat ne içindeki dosya eki ne de link güvenilir değildir. Birçok kişinin cihazına bu şekilde fidye yazılımı yerleştirilmiş ve fidye ödenene kadar bilgisayar sistemleri kilitlenmiştir.

Bir e-postadaki başlık ne kadar dikkat çekici ve paniğe itici olsa da gönderici adresini ve e-postanın doğruluğunu kontrol etmeden e-postaya cevap vermemeniz, e-postadaki dosya ekini indirmemeniz ve açmamanız ve linke tıklamamanız yararınıza olacaktır.

Konuk Yazar:
Büşra @TechWarn.com

Konuk yazar kategorisindeki diğer yazılar: http://mesutdonmez.com/category/konuk-yazar/


Girişimcilik Hapı
Girişimcilik Hapı” kitabımın Facebook sayfasını beğenebilirsiniz
https://www.facebook.com/GirisimcilikHapiTR
Dilerseniz satın alabilirsiniz:
https://www.kitapyurdu.com/kitap/girisimcilik-hapi/538258.html

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir