Zorluklar ile karşılaşınca ne yapıyorsunuz?

Kişisel hayatımızda olsun, iş hayatımızda olsun her zaman çeşitli zorluklar ile karşılaşıyoruz. Karşılaştığımız zorluklara karşı nasıl tavır aldığımız zamanla karakterimizi oluşturuyor.

Bununla ilgili olarak güzel bir anekdot var, paylaşmak isterim.

Çeşitli zorluklar: Havuç, yumurta ve kahve

Zorluklar ile nasıl başa çıkıyorsunuz?

Bir baba ile kızı dertleşiyorlardı. Kızı hayatında çok sıkıntı yaşadığından ve bunlarla nasıl baş edeceğini bilemediğinden bahsetti. Baba kızını dinledi ve “Gel sana bir şey göstereceğim” diyerek kızını mutfağa götürdü. Ocağa üç tane eşit büyüklükte kap yerleştirdi. Üçüne de eşit su koyup üçünün de altını aynı miktarda yaktı. Birinci kaba bir havuç, diğerine bir yumurta, diğerine de bir avuç çekilmemiş kahve çekirdeği koydu ve her üçünü de tam 20 dakika pişirdi. Daha sonra ateşi kapattı. Masaya iki tane tabak ve bir tane boş bardak koydu. İlk önce haşlanmış havucu alıp bir tabağa koydu. Daha sonra artık epey pişmiş olan yumurtayı alıp diğer tabağa koydu. En sonunda da artık suya iyice sinmiş ve tam kıvamında kahve görüntüsü olan kahveyi alıp bardağa boşalttı. Kızına şu soruyu sordu: “Kızım ne görüyorsun?

Kız çatalı havuca batırdı, yumuşaklığını hissetti ve dedi ki: “Haşlamış yumuşak bir havuç“, yumurtayı eline aldı, hatta bir tarafından masaya vurup çatlattı, içini gördü ve dedi ki: “Artık pişmekten içi katılaşmış bir yumurta“, kahveden de biraz içerek “bir bardak kahve, hatta tadı oldukça iyi. Baba, bunu niçin bana gösteriyorsun?” dedi.

Bak” dedi babası, “hepsi aynı şekil kapta, aynı sıcaklıkta, aynı dakikada pişti. Fakat hepsi bu etkiye farklı tepki verdiler. Havuç ilk başta sertti, güçlü idi. Ama kaynatılınca yumuşadı, hatta güçsüzleşti. Yumurta çok kırılgandı, hafifçe dokunsan çatlayabilirdi. Ama kaynatılınca içi sertleşti, hatta katılaştı. Bir avuç çekilmemiş kahve ise yine sertti, hepsi birbirine benziyordu. Ama ısıtılınca ne oldu? Bu kahve çekirdekleri ısındılar, gevşediler ve içinde oldukları suya yayıldılar, koku yaydılar, tat yaydılar ve suyu eşsiz tatta bir kahveye çevirdiler.

Ardından “Peki kızım, sen bunlardan hangisisin?” diye sordu adam. “Zorluklarla karşılaştığın zaman nasıl tepki gösteriyorsun? Havuç musun, yumurta mısın, yoksa kahve misin?

Anekdot için kaynak: Ahmet Şerif İzgören – Avcunuzdaki Kelebek

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir