Zaferin sırrı

Zaferin sırrı her insanın asker de olsa, girişimci de olsa, ne yaparsa yapsın peşinde olduğu bir gizem. İnsanlar sadece başarının peşinde koşarak başarının geleceğini zannediyor olabilirler. Başarı ancak doğru hedef belirleme, azimle mücadele etme ve işte usta olmak ile gelebilir. Yoksa gelen başarı tesadüfi veya geçici olacaktır. Tıpkı Malcolm Gladwell’in Outliers (Çizginin Dışındakiler) kitabında bahsettiği gibi, bir işte ustalaşmak için 10.000 saat o işte emek sarf etmek gereklidir.

Bu konuda bir hikaye paylaşalım:

Zaferin üç sırrı

10 yaşındaki bir Japon çocuğunun en büyük hedefi, dünyaca ünlü bir judocu olmakmış. Ama beklenmedik bir trafik kazası tüm hayallerini yok etmiş; sol kolunu tam omuz hizasından kaybetmiş. Bütün hayalleri yıkılmış: “Tek kolla nasıl Judocu olunur ki?”

Ama yine de ailesi oyalansın diye onu Japonya’nın en ünlü judo hocalarından birinin yanına vermiş. Hocası, çocuğu tek kolla yapabileceği bir fırlatma hareketini göstermiş ve üzerinde çalışmaya başlamışlar. Çocuk, iki haftada hareketi ezberlemiş. Hocası: “Güzel oldu” demiş. “Şimdi daha hızlı yapmaya çalış bakalım

Oğlan, zamanla hareketi şimşek hızı ile yapmaya başlamış. Sonra hocasına gitmiş “Bu hareketi çok iyi öğrendim artık. Başka bir harekete geçebiliriz” demiş. “Başka harekete gerek yok” demiş hocası. “Sen sadece bu hareketi bileceksin, bu harekete çalışacaksın ve bu hareketi dünyada en iyi yapan olacaksın. O sana yeter…

Çalışmalar bir yıl sürmüş. Günün birinde hoca, öğrencisine artık turnuvaya katılma zamanının geldiğini söylemiş. Tek kol, tek hareket ile judo turnuvasına katılmak mı? Oğlan itiraz edecek olmuş… Hocası “Sen öğrendiğin hareketi yap, gerisini merak etme” diye öğütlemiş.

Turnuva başlamış. Çocuk ilk turları şaşılacak bir şekilde kolaylıkla geçip finale kadar gelmiş. Finalde karşısına iki katı cüssesi ile yörenin en büyük judocusu çıkmış. Hocası, “Kendi oyununu yap, gerisi tamam” demiş yine. Karşısında yarısı kadar, üstelik de tek kollu çocuğu gören dev gibi rakibi biraz da umursamaz yaklaşınca, kendini bir anda önce havada, sonra yerde bulmuş.

Tek kollu çocuk turnuvayı kazanmış. Kucağında kupası büyük bir mutluluk içinde evine dönerken dayanamamış ve “Hocam, ben bunların hepsini nasıl yendim?” diye sormuş. Hocası gülümsemiş… “Zaferin üç sırrı var oğlum: Birincisi, aklına bir hedef koydun; ikincisi, judonun en zor fırlatma hareketinden birini mükemmel derecede öğrendin; üçüncüsü, bu öğrendiğin harekete karşı bir tek savunma hamlesi vardır: hareketi yapanın sol kolunu tutmak!

Kıssadan hisse

Hedefinizi doğru belirlerseniz, hedef doğrultusunda gereken çalışmaları gerçekleştirmek için çaba sarf eder ve bu süreçte yılmadan çalışırsanız, zayıf yönleriniz bile hedefinize ulaşırken size destek olacaktır.


Girişimcilik Hapı” kitabımın Facebook sayfasını beğenebilirsiniz
https://www.facebook.com/GirisimcilikHapiTR
Dilerseniz satın alabilirsiniz:
https://www.kitapyurdu.com/kitap/girisimcilik-hapi/538258.html

Bir yorum ekleyin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir